Освітлення соків у полі відцентрових сил
DOI:
https://doi.org/10.20535/2306-1626.1.2015.52245Ключові слова:
освітлення, фруктовий сік, надцентрифугаАнотація
Наведені результати експериментальних досліджень дисперсного складу соків, освітлених у надцентрифузі. Одержано криві розподілу частинок, оцінено коефіцієнт освітлення.
Посилання
Сидоренко О. П. Аналіз структури соку яблучного при різних способах отримання / О. П. Сидоренко,
О. Г. Зубрій, О. О. Семінський. // Наук. праці ОДАХТ. – 2014. – Вип. 45. – Т. 3. – C. 57–61.
Хамачек Й. Сепараторы и декантеры для производства фруктовых и овощных соков / Й. Хамачек,
К.-Х. Бюлер, П. Шёттлер, В. Гюнневиг. – Westfalia Separator AG, Oelde, 1995. – 49 с.
##submission.downloads##
Як цитувати
Сидоренко, О. П., Зубрій, О. Г., & Семінський, О. О. (2015). Освітлення соків у полі відцентрових сил. Вісник НТУУ “КПІ імені Ігоря Сікорського”. Серія: Хімічна інженерія, екологія та ресурсозбереження, (1), 34–38. https://doi.org/10.20535/2306-1626.1.2015.52245
Номер
Розділ
ХІМІЧНА ІНЖЕНЕРІЯ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).