Математичне моделювання технологічного процесу та синтез системи керування амідування
DOI:
https://doi.org/10.20535/2617-9741.1.2022.254159Ключові слова:
амідатор, сульфацил-натрія, алгоритм керування, регулятор, математичне моделюванняАнотація
Досі немає точної математичної моделі чи системи контролю виробництва сульфацилу натрію, через що всі наявні системи контролю не є точними та не виявлені всі можливі збурення системи під час роботи. Актуальною проблемою є створення оптимальної математичної моделі та на її основі синтез системи керування амідатором за допомогою регулятора.
При створенні математичної моделі для синтезу системи керування процесом амідування, потрібно розуміти складову його механізму. Реакція амідування проходить зі значним викидом тепла, а також через наявний каталізатор в амідаторі, відбуваються й побічні реакції. Використовуючи статичні і динамічні характеристики було створюється математичну модель, з якої використовуючи ПІД-регулятор створено систему керування.
Сформувавши математичну модель, стає зрозуміло, що для коректної роботи амідатора, його необхідно охолоджувати в постійному режимі, оскільки чим нижча температура аміду на виході, тим продукт буде якіснішим. Температуру потрібно підтримувати на рівні від 324К до 327К з подачею води для охолодження в 19-20 кг/с. Реалізоване автоматичне керування процесом дає можливість керування потужностями виробництва за мінімальних витрат. В якості основного регулятора був підібраний саме ПІД-регулятор, який налаштований по формулі передатної функції амідатору та ланці транспортного запізнення. Використаний регулятор включає в себе дві складові: інтегральну та диференційну.
Синтез системи керування на основі ПІД-регулятора дав можливість повноцінно дослідити процес враховуючі збурення, які були до цього часу невизначені, підвищив швидкість виходу на усталений рівень, а також знизив затрати на виробництво.
Посилання
Тюкавкина Н.А., Бауков Ю.И., Зурабян С.Э. Биоорганическая химия [Электронный ресурс]: учебник / М. : ГЭОТАР-Медиа, 2020.– 297 с.
А. І. Жученко, М. З. Кваско, Р. А. Осіпа Застосування мікропроцесорної техніки в системах керування очищенням стічних вод // Вісн. нац. техн. ун-ту України «Київ. політех. ін.-т»; сер. «Хім. інженерія, екологія та ресурсозбереження», 2011. № 2 (8). С. 143–145.
Жученко А. І. Математичні моделі цифрових систем керування [Текст]: Навч. посібник / А. І. Жученко ; Національний технічний універси-тет України "Київський політехнічний інcтитут". - К. : [б.в.], 1997. - 238 с.
Любяшкин А. В., Поваров И. Г., Субоч Г. А., Товбис М. С. СибГУ им. М. Ф. Решетнева. Ацилирование и сульфонилирование некоторых азотсодержащих соединений : монография / Красноярск, 2018. – 184 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Ігор Іванович Бугаєнко, Максим Михайлович Кириленко, Володимир Васильович Миленький
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).