Експериментальна оцінка адсорбційних властивостей трепелу Коноплянського родовища Кіровоградської област
DOI:
https://doi.org/10.20535/2306-1626.1.2018.143398Ключові слова:
water purification, adsorption properties, kieselguhr, activated carbon, acetic acidАнотація
В статті розглядаються результати експериментальних досліджень адсорбційних властивостей природного трепелу Коноплянського родовища: водопоглинання та сорбційної активності у кислому середовищі. Експерименти проводилися як з природним трепелом, так і його зразками з домішками соломи і рідкого скла, оцінювався також вплив на досліджувані об’єкти умов термічної обробки. Отримані результати порівнювалися з аналогічними для зразків з активованого вугілля.
Вияснено, що підвищення температури від 600 °С до 800 °С збільшує водопоглинання та загальну пористість термічно оброблених зразків в півтора рази, зразки з добавками соломи мають більшу пористість, але навіть при цьому вона менша пористості активованого вугілля майже в два рази.
Визначено, що сорбційна активність природного трепелу в кислому середовищі в 1,3 рази краща, ніж активованого вугілля. Додавання до природного трепелу рідкого скла в межах досліджених пропорцій покращило зчеплення частинок трепелу при виготовленні зразків, підвищило їх твердість після термічної обробки, але зменшило адсорбційну здатність порівняно зі зразками без домішок і термічної обробки.
Зроблено висновок про перспективність застосування трепелу Коноплянського родовища для виготовлення якісних фільтрувальних матеріалів водоочисних систем, але для розробки технології їх виробництва потрібні додаткові експериментальні дослідження.Посилання
Клименко В.В., Ковальчук Н.В., Кравченко В.І. Експериментальна оцінка ефективності регенерації картриджів побутових фільтрів доочистки питної води [Текст] /В.В.Клименко,Н.В.Ковальчук, В.І. Кравченко //Збірник наукових праць КНТУ. Техніка в сільськогосподарському виробництві, галузеве машинобудування, автоматизація.–2017.-вип.30 - С.76-83.
Електронний ресурс http://www.trepel.com.ua
Weismantel G. What’s new in sewage sludge separation and processing? / Filtration and Separation, 38 (5), -2001. - р. 22–25.
M. Mota, J.A. Teixeira, W.R. Bowen, A. Yelshin. Interference of coarse and fine particles of different shape in mixed porous beds and filter cakes /Minerals Engineering,16 (2003), р. 135–144.
Talip, Z., Eral, M., Hiçsönmez, Ü. (2009). Adsorption of thorium from aqueous solutions by perlite. Journal of Environmental Radioactivity, vol. 100, p. 139-143.
Анисимов В.С., Мартынов П.Н., та інш. Исследование возможности применения трепела для очистки водных сред. /Энерготехнологии и ресурсосбережение, 2010-№1.-С.62-66.
Чан Туан Хоанг, Луговская В.Ю. Изучение возможности использования минерального сорбента для очистки воды от неорганических ионов.//Матеріали ХVII Міжнародної науково-практичної конференції ім. проф.Л.П.КулеваТомск,2016.- С.486-487.-http://earchive.tpu.ru/handle/11683/30781
Практикум з фізичної та колоїдної хімії. Електронний посібник / За ред. М.П. Вовкотруб.– К.: НУБП, 2010. – 257 с.
Любимова Н.Б. Вопросы и задачи по общей и неорганической химии. - М: Высшая школа, 1990. - 350с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).