Вплив йонів перехідних d-металів на динаміку виживання мікроорганізмів в присутності фосфонових кислот
DOI:
https://doi.org/10.20535/2306-1626.1.2018.143384Ключові слова:
іони перехідних d-металів, фосфонові кислоти, мікроорганізми, динаміка виживання, замкнуті водоциркуляційні системиАнотація
У роботі досліджено вплив йонів перехідних d-металів на динаміку виживання мікроорганізмів в присутності фосфонових кислот. Результати проведених досліджень продемонстрували можливість іонів перехідних металів виступати в якості регуляторів та модифікаторів ростових процесів мікроорганізмів, які знаходяться в умовах осмотичного стресу та голодування. Встановлено, що представники досліджених груп мікроорганізмів виявляють різний рівень стійкості до присутності в модельному середовищі фосфонових кислот та йонів Zn2+ та Cr3+ у концентрації 5 мг/дм3. Найбільші зміни у динаміці виживання мікробних клітин спостерігались при додаванні до середовища культивування іонів хрому, що виражалося у зменшенні відсотка життєздатних клітин Bacillius sp. (до 24 %) та суттєвому збільшенні виживання серед клітин Pseudomonas sp. (до 78 % у порівнянні з середовищем без додавання іонів металу). Отримані результати свідчать про доцільність врахування можливості існування мікробіологічного забруднення в замкнутих та оборотних системах охолодження та водопостачання з огляду на вплив мікробних клітин на процеси корозії, які там відбуваються.Посилання
Bauda P. Metals and Microorganisms: Relationships and Applications // FEMS Microbiol. Rev. – 1994. – 14. – P. 138.
Бингам Ф. Т., Перьа Ф. Д., Джерелл У. М. Некоторые вопросы токсичности ионов металлов / Под ред. Х. Зигеля, А. М. Зигель. – М.: Мир, 1993. – 230 с.
Вембер В. В., Носачова Ю. В. Вплив мікроорганізмів на протікання процесу корозії у нейтральному водному середовищі в присутності іонів перехідних металів // Матеріали XІI Міжнародної науково-технічної конференції «Проблеми екології та енергозбереження в суднобудуванні» (22-24 вересня 2017 р., м. Миколаїв, Україна). Миколаїв: НУК, 2017. С. 71-74.
Shabliy T., Nosachova J., Radovenchik Y., Vember V. Study of effectiveness of heavy metals ions as the inhibitors of steel corrosion // Eastern-European Journal of Enterprise Technologies. – 2017. – 4/12 (88). – P. 10-16.
Гомеля М. Д., Носачова Ю. В. Створення добавок для забезпечення ресурсозбереження в системах охолодження // Наукові вісті НТУУ. – 2004. – №5. – С. 101 – 105.
Shaban H. I. Corrosion inhibition in a cool-water system // Coros. Prev. and Contr.–1992.–V. 39, № 1.–P. 9–12.
Тыр С. Г., Бобошко З. А., Глушко И. Д. Оценка эффективности ингибиторов в средах оборотного водоснабжения // Защита мет.–1993.–Т. 29, № 1.–С. 158–160.
Кузнецов Ю. И. Механизм действия комплексонатных ингибиторов коррозии металлов // Коррозия и защита мет. Тез. докл. 12 Пермь, окт., 1990.–С. 101.
Кузнецов Ю. И., Трунов Е. А., Розенфельд И. Л. Исследование фосфорсодержащих соединений в качестве ингибиторов коррозии металлов в системах промышленного водоснабжения // Коррозия и защита в нефтегазовой промышленности.–М. 1980.–№ 7.–С. 5–7.
Носачова Ю.В., Вембер В.В. Сповільнення корозії елементів обладнання йонами важких металів // Матеріали XІI Міжнародної науково-технічної конференції «Проблеми екології та енергозбереження в суднобудуванні» (22-24 вересня 2017 р., м. Миколаїв, Україна). Миколаїв: НУК, 2017. С. 109-112
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).